www.nowawies.pl

:: „Polszczyzna czterech pokoleń”
Wiadomość dodana przez: Arek (2012-02-26 12:39:25)

Konferencja „Polszczyzna czterech pokoleń” została zorganizowana pod patronatem Prezydenta RP dla uczczenia przypadającego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wzięli w niej udział przedstawiciele czterech pokoleń: 20-, 40-, 60- i 80-latków – m. in.: Jacek Bocheński, prof. dr hab. Walery Pisarek , prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, prof. dr hab. Andrzej Markowski, dr Katarzyna Kłosińska, Gaba Kulka, Marcin Matuszewski. Debatę prowadził Jerzy Sosnowski.- Jeśli język ma żyć, to powinien się zmieniać, tak jak zmienia się nasze doświadczenie, nasz sposób odczuwania świata – mówił Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak. Jednak nie wszystkie zmiany są korzystne.
Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na zjawiska takie jak mediatyzacja i europeizacja, których znaczący wpływ na polszczyznę odnotowują językoznawcy.
Podkreślali również wielką wagę szkoły i rodziców w kształtowaniu dobrych wzorców językowych najmłodszych, stanowiących kolejne, piąte pokolenie użytkowników języka polskiego. To oni będą w przyszłości decydować o losach polszczyzny, dlatego warto poświęcić czas na kształtowanie ich świadomości językowej. Powszechnie wiadomo, że poprawne mówienie i pisanie zaczyna się od czytania, dlatego warto zachęcać dzieci do lektury i pokazywać, że czytanie może być przyjemnością równie wielką jak gra na komputerze czy oglądanie telewizji.
Forum Debaty Publicznej zorganizowane we współpracy z Narodowym Centrum Kultury oraz Radą Języka Polskiego, było jednym z wydarzeń inaugurujących kampanię społeczno-edukacyjną promującą język polski „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Jak przypomina Krzysztof Dudek - Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, ta akcja ma wykreować modę na mówienie i pisanie bez błędów.

Nasza szkoła chce włączyć się w tę akcję organizując konkursy i lekcje poświęcone poprawności językowej. W drugim semestrze w klasie 5b co środę odbywać się będą „Lekcje dobrego stylu”, autorski projekt pani Adrianny Flis, w ramach którego uczniowie zapoznają się z głównymi zagadnieniami dotyczącymi poprawności językowej, a także w praktyce będą ćwiczyć i rozwijać swoje kompetencje językowe. Celem tych lekcji będzie również uwrażliwienie dzieci na piękno języka polskiego i zjawiska, które mogą zagrozić mu w najbliższej przyszłości. Przyczynkiem do dyskusji staną się najciekawsze artykuły z poradników językowych dla dzieci i młodzieży, a także bestsellery książkowe ostatnich lat.

Zdjęcia: http://fakty.interia.pl
adres tej wiadomości: www.nowawies.pl/news.php?id=2376